לברוא אדם חדש

הקדמה: אני מאמין שיש דמיון רב בין היישומים המדיניים של הכלכלה ובין היישומים הרפואיים של הביולוגיה. למעשה דמיון כה רב עד שהחלטתי לכתוב על כך כמה דברים ולהביא לפניכם. אקדים ואומר שיהיה יותר מדויק להשוות את הכלכלה והאנושות לצלוחית ובה חיידקים, או לקן נמלים, מאשר לגוף אנושי. אך גם הדמיון בין כלכלה לבין גוף אנושי רב מספיק כדי שאתעסק בו כאן.

זה הפוסט הראשון בנושא, שיעסוק בניסיון הקומוניסטי. בהמשך כנראה שאוציא עוד שני פוסטים בנושא.

________________________________________________________________________

הרפואה המודרנית לא מתקדמת מספיק כדי לברוא אדם מחדש.

כמעט כל איבר ספציפי בתוך האדם היא יודעת כיצד לייצר – רגליים אלקטרוניות כבר אפשר לבנות, וכך גם ידיים. המפרקים הם רק צירים, העצמות דוממות, הדם הוא נוזל שאפשר לתרום ולהעביר מאדם לאדם, בטח יש די כדי ליצור אדם חדש. הקיבה היא צינור ארוך ומפותל, ובו חומצות, הפה הוא מגרסה, שלא קשה להגות אחת טובה יותר. האף אמנם מכיל רשתות שמסננות את האוויר, אבל גם זה לא מורכב מדי. הריאות הן בסך הכול מפוח מתוחכם, והלב משאבה ותו לו. בכוונה מתעלם אני מהחושים והמוח, שכן אם נברא אדם מחדש, ניקח את מוחו הישן ונשים אותו בגוף שכה קל לנו לבנות.

אבל כל זאת לא קרה, ולמומחים קשה לדמיין את זה קורה בעתיד הקרוב.

הרפואה אומנם מתקדמת דייה כדי להחליף הרבה מהאיברים, היא מתקדמת דיה כדי להבחין בבעיות בגוף ולתקן אותן, באמצעות תרופות, טיפולים או ניתוחים. אבל היא לא יודעת לאתחל הכול מההתחלה.

האדם הוא לא סתם חתיכת בוץ. הוא חתיכת בוץ מאוד מתוחכם. שנים עמל הטבע, לברוא את האדם. היה עליו לברור בין מיני זוחלים ימיים, ואז בין מיני זוחלים יבשתיים, ואז בין מיני קופים. על תיאור ההתעצבות של איבר אחד ויחיד בגוף האדם בראי כל השנים האלה, ניתן לכתוב כרכים על גבי כרכים.

לקח לאדם שנים רבות להבין כיצד לטפל ביצירה מורכבת כמו עצמו. שנים רבות היה מנסה לטפל בעצמו באמצעים שלא רק עזרו לו, אלא גם הזיקו לו. מרופאי אליל שהתבססו על המסורות, ועד לרופאים מעט מודרניים יותר שהתבססו על "היגיון בריא". גם סיקור של כמות השטויות שעשתה הרפואה העתיקה יהיה ארוך לאין שיעור מהטקסט שעומד לפניכם.

לכן כדי להועיל לגוף האדם, היצירה המורכבת כל כך, צריך מדע. זו הרפואה, שהתפתחה בשיטות של ניסוי וטעייה. דברים רבים ניסתה הרפואה, חלקם הזיקו וחלקם עזרו, (ובסופו של דבר הגיעה למצב בו היא מצליחה להועיל לאדם ולהאריך את חייו, כמו גם לשפר אותם, זאת לאחר מאות שנות התקדמות אינטנסיביות) – רק דבר אחד לא ניסתה הרפואה אף פעם. היא אף פעם לא התיימרה לאתחל. היא מעולם לא התיימרה להגיד "נפסיק את הסדר הקיים, ונברא את האדם מחדש". אם היא הייתה מנסה את זה, שפן הניסיון היה מת.

***

הכלכלה אינה מאוד שונה מגוף האדם. גם היא התפתחה באופן אורגני במשך שנים רבות, והחלה למעשה עוד לפני שחר ההיסטוריה. גם היא גורמת לפעמים לבני האדם לחוש רע, או לא בנוח, כמו גוף האדם. גם היא יכולה לתקוף את עצמה, או להיקלע למצב חיצוני הגורם נזק לתאים המרכיבים אותה.

לכן קמו אנשים רבים שאמרו שיש לתקן את הכלכלה ולשפר אותה בשלל דרכים. חלק מהדרכים עבדו במידת מה, חלק מהדרכים כשלו. וחלקן (כמו עצות בתזונה) עדיין בלבו של ויכוח סוער עד היום.

אך בניגוד לרפואה, בכלכלה, היו ניסיונות נועזים ומסוכנים הרבה יותר. קמו הוגים ואמרו: "הכלכלה עד עכשיו עובדת עקום, צריך לאתחל אותה מחדש!".

כל אותם הוגים התעלמו לחלוטין מהמורכבות שבכלכלה. משולים הם לרופא שאומר "הגוף שלך עקום מדי, נצטרך למחוק הכול ולהתחיל מהתחלה". גם אם הבנת הרופא בגוף האדם רבה מאוד, והוא מבין כיצד בנוי כל חלק בגוף, ההיגיון הבריא שלו יגיד לו שאסור לאתחל את הכול מהתחלה. ומי יחשוב על רעיון מעוות שכזה?

בכלכלה היו הוגים מהפכנים מספיק לחשוב על זה. אותם הוגים הטיפו להלאים את הכול, ולנסות באמצעות מנגנון ממשלתי של שלטון חיצוני, להעתיק את הגוף האורגני המורכב הזה, ולאתחל אותו מההתחלה.

***

ניסיון להשתמש בתודעה האנושית כדי לרפא את מכאובי הכלכלה באמצעות התחלה מחדש דומה להחריד לניסיון לרפא את גוף האדם באותו אופן. מעודי לא ראיתי ניסיון לאתחל את גוף האדם, אך קראתי על ניסיון לאתחל את הכלכלה, ובהתאם אוכל לדמיין איך ניסיון לאתחל את גוף האדם יראה.

הגוף יראה כמריונטה. הוא יהיה חזק הרבה יותר מגוף אנושי, אך מדויק הרבה פחות. המאמצים לתקן אותו יהיו תמידיים, שכן חישוב שעד עכשיו התעצב באופן אורגני במשך שנים, נעשה כעת על ידי ניסיון חישוב אנושי, וכל טעות קטנה תצריך מחשבה כדי לתקנה מחדש. דליפה של דם, הפעלה לא תואמת של הריאות והלב, איזונים הרומונאליים הכול ידרוש תיקונים רבים מכדי שתודעה כלשהי תוכל לעסוק בהם בו זמנית. בנוסף החושים יהיו קהים, והיכולת להגיב תהיה גם היא עלובה, שכן הגוף לא ירפא את עצמו. דמיינו במוחכם כמה חמורה הייתה פציעה, לו הייתם יודעים שכדי לרפא אותה עליכם להתרכז בתאים, ולתכנן אותם מרבים את עצמם מחדש.

תחילה הטיפול יראה כיעיל. הגוף החדש חזק יותר, מהגוף הישן. המדענים לא ירצו להראות לכולם איך השיטה נכשלה ולכן יתירו את הדליפות. לכן הטיפול יינתן לאנשים נוספים, שלא ידעו או יבינו את הבעייתיות שבו. מטביעי השיטה, אשר מאמינים ב"אדם החדש" ינסו להפיץ את השיטה ולשדרג אותה במקביל. להפיץ אתה – שכן ככל שיותר אנשים יאמצו אותה, כך יהיה להם יותר משאבים על מנת לשכלל את השיטה, ויותר שפני נסיון.

אותם חסידי "האדם החדש" יעשו הכול כדי ליצור את הרושם שיצירי כפיהם הם עילוי.

למריונטות יהיו יתרונות ברורים על אנשים רגילים. על אף היותן מגושמות, מאחר ואיבריהן מכניים ואין הן מרגישות בפגמיהן – כוחן יהיה רב הרבה יותר, שכן הן לא מודעות לנזק שנעשה לתאיהן או לשחיקה שלהן עצמן.

ניסיון זה יבוא אל סופו רק כאשר יוכיחו שלמרות היתרונות בביצועים על פני השטח, הנזק הנעשה לא מאפשר תפקוד לטווח ארוך של המריונטות. וכאשר המסך יורד – מהר מאוד נופלות המריונטות, ומסתיים הניסיון המר לברוא אדם חדש.

***

חשוב לציין שניסיונות אחרים לאתחל את הכלכלה לא יצרו ייצור ביעותים בלתי רגיש שכזה, אך ניסיון זה נצרב בתודעה הציבורית כניסיון הגדול ביותר לאתחל את הכלכלה.

אך עד היום הזה ממש חיים אנשים, שלא רואים את הדמיון הרב בין כלכלה לבין גוף האדם. ועל כן מתעלמים באופן בוטה מהסיכון שבניסיון לאתחל את הכלכלה מחדש. הם אומרים שהכשלים של הניסיון הגדול ביותר לאתחל את הכלכלה לא נבעו מעצם היומרה, אלא מבעיות טכניות בדרך. אך בסופו של דבר היומרה שלהם היא זהה, והם לא מבינים עד כמה  רחוקים אנו מאחיזה בכלים הנדרשים להשגת יומרה זו, ויותר מכך, אין להם שמץ של מושג עד כמה היא מסוכנת.

***

מדע הכלכלה התפתח הרבה יותר לאט ממדע הרפואה. ולא פלא – בעוד אנשים יש בעולם הרבה, כלכלות אין. בחמש מאות שנה האחרונות, הכלכלה השתנתה מן הקצה אל הקצה, בעוד גוף האדם נותר באופן בסיסי זהה למה שהיה קודם לכן. בשל גורמים אלה ועוד רבים אחרים היכולת להמציא תרופה למכאובי הכלכלה פחותה מהיכולת להמציא תרופה למחלות האדם.

יש האומרים שבשל כך, אי אפשר באופן מובנה ליצור תרופות למכאובי הכלכלה. אותם אנשים ראו כיצד ניסיונות לרפא את הכלכלה, הביאו להיווצרות שיקוצים מעוותים, ולראות עיני בשל כך כה חרדים הם מכל ניסיון רפואה שהוא. אני לא מסכים עם אותם אנשים. אך אין ספק שבינתיים ניסיון לרפא מכאוב בכלכלה קשה בהרבה מלרפא מכאוב של בן אדם, ומסוכן הרבה יותר.

ניסיונות ריפוי קיצוניים מדי, מרחיקים את דעת הציבור מניסיון מדעי לרפא את הכלכלה. כל ניסיון ריפוי שנכשל מבריח אותם רחוק יותר. למרות זאת, אין אני מאמין שצריך להפסיק לנסות לרפא את הכלכלה כליל. אבל אני מאמין שיש לעשות זאת במידה כזאת שלא תיצור טראומה ותבריח את המטופלים. רק באמצעות עבודת מחקר זהירה והתקדמות אטית ועדינה להחריד, צעד אחר צעד, נוכל להבין איך לרפא מכאובים קלים של הכלכלה. ומי יודע, אולי לבסוף באמת נוכל לברוא כלכלה מחדש.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על לברוא אדם חדש

 1. ליר הגיב:

  0. הן גוף האדם והן הכלכלה הן "מערכות": יש בהן רכיבים רבים, ואינטראקציה בין הרכיבים בה כל רכיב מושפע ומשפיע על הרכיבים האחרים. מערכת העיכול מספקת למחזור הדם חומרים המזינים את כל הגוף, הריאות מספקות חמצן, וכו' – ממש כשם שנהגי האוטובוס מספקים תחבורה ומורים מספקים השכלה להמונים, ובעלי ההון מספקים… מממ.. טוב, הם בעצם לא מספקים כלום. גם בגוף אגב יש את התוספתן שלא מספק כלום (יש לציין שמחקרים עדכניים גורסים אחרת).

  דימיון נוסף בין גוף האדם לכלכלה, היא האפשרות להשתנות רציפה. גוף האדם השתנה באופן רציף בתהליכים אבולוציוניים – כפי שהזכרת – כשכל הזמן צצות הרבה מוטציות המהוות למעשה שינויים קטנים ואקראיים בכל מני כיוונים שונים, רובן המוחלט כושלות, והטובות שבהן שורדות ומשתרשות.

  עד כאן אני איתך בהקבלה, למרות שאני לא בטוח כמה היא מסייעת. לדעתי מטאפורות הן כלי רטורי משובח, אך מתאים פחות לעיסוק יותר רציני ועובדתי. אפשר בהחלט לדבר על הקשיים המרובים בנסיון להנדס כלכלה (קשיים ארגוניים ולוגיסטיים, קשיי תכנון וידע, קשיים פוליטיים והסברתיים, וכו') גם ללא מטאפורות.

  1. איבדתי אותך לחלוטין בהקבלה, כשהכנסת את מושג הרפואה, שהיא התערבות חיצונית מובהקת לגוף האדם, העושה שימוש בכלים שונים לחלוטין מהכלים המשמשים את גוף האדם להתפתחותו (ולמוטציות בו). סכין, גבס, קוצב לב וכו' הם כלים שונים לחלוטין מאשר שינויים גנטיים, וגדילת רקמות חדשות.

  כלכלה – כל כלכלה, וגם כאלו (לא רק אנשים) יש רבות – היא מערכת שנבנית על ידי בני אדם. היא משתנה ומתפתחת אך ורק על ידי מעשיהם של בני אדם, ואין כאן שום כוחות מאגיים וחומרים לא אורגאניים שמנתבים את הכלכלה. מדוע בהקבלתך, טייקון שסוחר ציוד לקידוח תת ימי במטרה להפיק גז, נחשב ל"פעולה טבעית" בעוד ממשלה שתקנה מאותו גורם בדיוק אסדת קידוח ימי היא פעולה "רפואית"?

  2. אציין בעיה נוספת בהקבלה לגוף האדם. כפי שכתבת, "בחמש מאות שנה האחרונות, הכלכלה השתנתה מן הקצה אל הקצה, בעוד גוף האדם נותר באופן בסיסי זהה למה שהיה קודם לכן". כלומר לצורך העניין גוף האדם היא מערכת מוגמרת, והכלכלה היא מערכת החיה בעולם משתנה.

  לאחר מיליוני שנות אבולוציה הגיע גוף האדם למבנה שמתאים במידה רבה מאוד לתנאים הסטטיים של המציאות הפיזית העכשווית (טמפרטורה, אחוז החמצן באטמוספירה, וכו'). לפעמים מתרחשת תקלה בגוף – מחלה שפוגעת באותה מערכת מוגמרת – ואז יש צורך באחלמה, שתחזיר את הגוף למצב כמה שיותר דומה לאותה מערכת מוגמרת. וכשהגוף בריא, וממילא אין צורך בשום שינוי, ברור שכל פעולה רפואית רק תזיק. כלומר הרפואה היא תחום העוסק ב***שימור*** של המערכת. והכלכלה היא תחום אחר לחלוטין.

  במובלע, אתה מניח כאן את הנחת היסוד סמויה (שהתאוריה הקומוניסטית מסבירה בדיוק למה היא לא נכונה), ואז – הפלא ופלא – גוזר מתוכה מסקנה בדבר אי הייתכנות של הקומוניזם. הנחת היסוד שלך אומרת שכשם שבגוף האדם יש מצב תקין, סטנדרטי, של גוף בריא, ומצב זה הוא המצב הטבעי – כך בכלכלה, השוק המבוזר ("חופשי") מהווה מצב טבעי, תקין, סטנדרטי ובריא. התאוריה הקומוניסטית מסבירה בדיוק מדוע זהו מצב הפוך לחלוטין, מצב של עושק וניצול.

 2. ליר הגיב:

  הערה נוספת: לצורך ההפשטה, לגיטימי בהחלט לנקוט בניתוח המחלק את סוגי הפעולות שניתן לבצע בכלכלה לשתי קטגוריות נפרדות – צמיחה ובנייה. הצמיחה היא שינוי בצעדיים קטנטנים שאמורים להתפשט לכיוון הרצוי, בעוד הבנייה היא ניסיון להבין מהו הכיוון הרצוי – ופשוט לבנות אותו. אך חשוב לזכור שזו חלוקה מאוד גסה, ושהדברים הם רציפים.

  בכל מדינה, גם ביותר קפיטליסטיות, תמיד ננקטה מדיניות של בניה. לא בנייה של כל המערכת מהיסוד, אבל בנייה של רכיבים שלה. ארה"ב למשל בנתה בהשקעה צבאית את המחשב ואת האינטרנט, ותרמה לחקר פיזיקה גרעינית שבהמשך נמצא לה מימוש אזרחי להפקת חשמל. לולא המחקר האמריקאי (ובעיקר הסובייטי והאירופאי) על פצצת האטום – שהוא בבירור מדיניות "בנייה", לעולם לא היה יכול סתם כך לצוץ תחום החשמל הגרעיני כתוצאה מצמיחה.
  (האם ברפואה שמעת על מקרה בו משתילים לבן אדם יד שלישית מכאנית, עשויה מחומרים גסים ולא מתאימים לשאר הגוף, אך במשך הזמן שלאחר ההשתלה היד הזו הופכת לרקמה תאית צעירה ומוצלחת בהרבה מהיד המקורית?)

  אך בעוד "בניות" של רכיבים ותתי-רכיבים במערכות כלכליות יש בנמצא, כמעט ואין בנמצא בנייה (וניסיונות בנייה) של מערכות כלכליות מן היסוד. כי תמיד יש ברקע מערכת קיימת, ולעולם לא ניתן להחליפה בבת אחת כמו שמחליפים דיסק במחשב. המקרה היחיד בהיסטוריה האנושית בו לא הייתה מערכת ברקע, והתעורר הצורך (ונעשה הניסיון) לבנות מערכת שלמה על גבי תשתית קלושה-עד לא קיימת – הוא המקרה של שיקום מזרח אירופה בתום מלחמת העולם השנייה.

  עיקר המלחמה התרחשה על אדמת מזרח אירופה, והיא החריבה אותה עד היסוד. נהרסו תשתיות פיזיות כמו דרכים, ערים, ובתים. נהרסו מפעלים ומקומות עבודה. נהרסו שדות שסיפקו במשך שנים מזון לאוכלוסיה. נהרסו משפחות, ומיליוני ילדים נעשו יתומים חסרי תמיכה. נהרסו חיי אדם – 40 מיליון אזרחים, ו- 20 מיליון חיילים (גם 11 מיליון יהודים ואחרים שנרצחו במחנות ההשמדה) ופצועים מי סופר…

  זו הייתה הסיטואציה היחידה אי פעם בהיסטוריה האנושית שהיה צריך ליצור יש מהאין. לא לשפר מערכת כלכלית קיימת, אלא ליצור מהאפר מערכת כלכלית חדשה עבור מאות מיליוני תושבי מזרח אירופה החרבה הרעבים ללחם. הסובייטים ספרו כמה אנשים יש, לכמה מתוכם יש מגורים ולכמה אין, כמה שדות נותרו מתפקדים, לאילו יישובים יש דרך סלולה, כמה יתומים יש בכל מדינה – והתחילו לבנות:
  הם שיקמו שדות; בנו מפעלים והכשירו עבורם אנשים להיות פועלים; יצקו משטחי בטון באורך קילומטר מצד לצד, עליהם העמידו קירות כל עשר מטר, ויצרו בן רגע קורת גג לעשרות מיליוני חסרי בית; כרתו רגלים וידיים נמקות למאות אלפי פצועים שלא זכו לראות רופא; ועוד ועוד. מאות מיליוני בני אדם חבים את חייהם למדיניות הבנייה של ברית המועצות. (זה נכון שגם מיליונים חבים לפשיזם הוסייבטי את מותם).

  אז גוף אנושי, אדם חדש, הרפואה לא הצליחה לברוא. אבל מערכת כלכלית מתפקדת יש מאין – דווקא כן.

  • perkepon הגיב:

   – יותר הגיוני להקביל תזונה ופארמקולוגיה לכלכלה מאשר רפואה דחופה. נסיונות לווסת הורמונים מסוימים או לזרז פעילות של איברים מסוימים, או להאט פעילות של אחרים מזכירים את הנסיונות להתערב בשוק המחירים. כמו בכלכלה גם בגוף האדם, בעוד רוב האנשים חושבים שחלב, לדוגמא, מחזק את העצמות, הוא דווקא גורם בעקיפין להחלשות העצמות.

   – נסיון להשפיע מבחוץ על מערכת אורגנית בתקווה לשפר את האינטרקציה של גורמים בתוכה היא מהלך לא פשוט. גם לפתח אמונות תפלות שבאמצעות עקיצות עכביש אפשר לפתור מחלות זה "טבעי" אבל פעולה מודעת שמתערבת במערכת האורגנית שהייתה בכל מקרה (גם אם הפעולה טבעית) משפיעה באופנים שקשה לצפות מראש על המערכת.

   – הנחת היסוד היא אכן שהכלכלה משמרת את המערכת הקיימת. אני לא יודע אם שמת לב, אבל אף נסיון ליצור כלכלה מהונדסת לחלוטין לא החזיק מעל ל100 שנה, וסחר חופשי-כבסיס לכלכלה, החזיק תמיד בערך. יש להוכיח למה השוק החופשי לא יחזיק, לא להניח שהוא יתמוטט במקרה עכשיו (אחרי שהוא מתקיים אלפי שנים).

   -כלכלה לא נוצרת יש מאין. היא מתפתחת. אפשר להגיד שבמקרה שאתה מדגים הייתה רגרסיה בפעילות הכלכלית (כמו מה שקורה לגוף במצב של רעב) ובאמצעות סיוע מבחוץ הגוף החי שיקם את עצמו מהר יותר. כמו שבאמצעות טיפול ראוי גם גוועים ברעב יכולים לחזור לתפקוד.

 3. ליר הגיב:

  לא ניכר שדברים שהשקעתי בכתיבתם הובנו, ואני מוצא את עצמי שוב בדילמה: האם השקעה נוספת בניסוח אותן הטענות בדיוק, במילים אחרות ובפירוט נוסף, עשויה לעזור? הרי גם כך אני כותב באריכות יתר, שמעייפת את קוראי מצד אחד ומצריכה ממני זמן (שאין לי בשפע) מצד שני..

  • ליר הגיב:

   הא.. לא התכוונתי לפתוח שרשור חדש. אתה מוזמן להעביר את התגובה לסוף השרשור הקודם (או למחוק אותה בכלל, כי נועדה רק לך)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s