אודות

בלוג זה עוסק ברובו בכלכלה. כדי להבין מה הכוונה במונח כלכלה נשתמש בהגדרה שאימץ תומס סואל בספרו "יסודות הכלכלה – המדריך לאזרח", הגדרה זו נוסחה על ידי הכלכלן הבריטי ליונל רובינס:

"חקר השימוש במשאבים המצויים בצמצום שיש להם שימושים חלופיים".

יש להבהיר את ההגדרה בקצרה:

משאבים בצמצום הם משאבים שאין לאנושות מלאי בלתי מוגבל מהם. משאבים שיש להם יותר משימוש אחד הם משאבים שעונים לפחות על אחד משני התנאים – יותר מאדם אחד יכול להשתמש בהם וניתן להשתמש בהם ביותר מאופן אחד.

בלוג זה יעסוק בנושאים רבים, שרובם יהיו קשורים לכלכלה, חירות ואחווה.

יש לציין שרבים מציבים את החירות אל מול הסולידריות ואת היזמה אל מול החמלה. אלו מתחלקים לשניים:

"הסוציאליסטים" : שחושבים שהדרך היחידה לשיפור הכלכלה היא חלוקה מחדש של העוגה, הגבלת החירות של חלק מהפרטים, גביית מסים מהעשירים ושימוש בהם למען הכלל.

"הקפיטליסטים": שחושבים שהדרך היחידה לשיפור הכלכלה היא על ידי יזמים פרטיים שמונעים מרצון להרוויח עוד כסף. לטענת אלה היחידים שיכולים לשפר את הכלכלה הם היזמים המונעים מתאוות בצע.

בלוג זה מתנגד לתפיסות אלו ושולל אותן מכל וכל.

"הסוציאליסטים" הללו מוצאים כמוני את החשיבות באחווה, אך מגבילים חירויות לעתים קרובות לשווא, בעוד "הקפיטליסטים" המדוברים מקדמים חירות ושוכחים כליל את האחווה. שניהם מתעלמים כליל מיוזמות הנובעות מחמלה ואחווה ומשפרות את הקצאת המשאבים ללא תאוות רווח או הגבלת חירות.

הערך הבסיסי המנחה אותי הוא תמיד קידום רווחתם של כלל האנשים. כדי לעשות זאת, בלוג זה יתמקד בקידום רעיונות הקשורים לחירות ואחווה שכולם יסכימו שמשפרים את הכלכלה.

קצת עלי: אני יאיר קמה, סטודנט לכלכלה באוניברסיטת ת"א.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על אודות

  1. ההצגה שלך של הקפיטליסטים שגויה (ומוטה). הקפיטליסטים תומכים בשוק חופשי מהתערבות ממשלתית. הם לא מתנים צמיחה בתאוות בצע של היזם. האחוות בארה"ב של תחילת המאה ה-20 היו מופת של שירותי רווחה קפיטליסטיים למרות שלא היו מבוססות רווח. ויקיפדיה היא מוסד קפיטליסטי למרות שהיא אינה למטרת רווח ולא מונעת מתאוות בצע של התורמים (רובם המכריע בכל אופן). יזמות המונעת מחמלה ואחווה אינה מתנגשת עם הגישה הקפיטליסטית, ובתנאי שלא היתה מעורבת בה כפייה, גם לא כפייה נורמטיבית ממשלתית.

  2. perkepon הגיב:

    אני יודע שאתה אשף סמנטיקה. לשמחתי המישור בו אנו מתדיינים אינו (למיטב הבחנתי) מישור סמנטי.

    בתוך קבוצת האנשים ששמים סולידריות וחמלה אל מול יזמה וחירות יש "קפיטליסטים" ו"סוציאליסטים". כמובן שמחוץ לקבוצת האנשים ששמים את הרעיונות כמנוגדים יש חסידי שוק חופשי המאמינים באחווה ושיתוף, למעשה אם תשים לב תגלה שאני אחד מהם.

    אני ממליץ לך לקרוא פוסטים נוספים – הפוסטים החדשים מעניינים יותר מהישנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s